Annons:

Västernorrland – en strid taxi måste ta

Nyheter

Det finns de som påstår att taxinäringen är alltför nitisk i att ta strid. En del menar att vi inte ska sätta oss till motvärn mot illa skötta upp­handlingar utan i stället ”marknads­anpassa” oss. Förbundet måste dock reagera när vårt rättssystem inte förmår upprätthålla de lagliga ramarna för vår näring. En lärdom för livet är att man måste välja sina strider, annars kan motgångar skapa resignation. Och det finns händelser där man måste visa var gränsen går. Beställningscentralerna i Västernorrland; Taxi Drakstaden, Sollef­teå Taxi, Taxi Härnösand, WeTaxi i Ånge och Örntaxi i Örn­sköldsvik är nu mitt uppe i en prövningens stund där det mesta ställs på sin spets.

Taxiföretagen har ett avtal med regionens kollektivtrafikmyndighet Din Tur, om att köra färdtjänst och sjukresor. Avtalet är glasklart: ”Din Tur Kundcenters uppgift är att ta emot beställningar, samordna dessa och fördela köruppdrag till trafikföretagen.” *

Det innebär att Din Tur ska beställa transporterna hos trafikföretagen som fördelar dem till sina förare. Konflikten ligger i att Din Tur, som planerar att gå över till ett nytt system, kräver att transporterna fördelas direkt till förarna, i stället för som avtalat via trafikföretagen.

Politikerna tiger
Till saken hör att Din Tur begärt in anbud på ett system som kan fördela körningarna till beställningscentralerna, ändå väljer de att trotsa avtalet och gå förbi beställningscentralerna. I november förra året meddelade Din Tur att det nya systemet skulle tas i drift den första februari. Taxiföretagen försökte förgäves få till en dialog med Din Tur, men fick endast till svar att det nya systemet skulle införas. Taxiföretagen och Svenska Taxiförbundet vände sig då till den politiskt valda direktionen för kollektivtrafikmyndigheten och påtalade att Din Tur begår ett avtalsbrott. Vi möttes dock av tystnad och senare av stämning där taxiföretagen hotades med viten i en storleksordning som skulle framkalla konkurser på bara några dagar.

Din Tur har hävdat att myndigheten ska besluta om den tekniska lösning som är bäst för dem, men nonchalerar helt den otvetydiga skrivningen i avtalet. Nu ligger fallet i tingsrätten för ett avgörande, som väntas vilken dag som helst.

Avtal ska hållas
För taxiföretagen är det en självklarhet att i möjligaste mån anpassa sig och lyssna på kunden. Men, när det som i detta fall, finns ett anbud med överenskomna villkor i ett underskrivet avtal, då är det svårt att se något annat alternativ än att ”Pacta sunt servanda” - avtal ska hållas! Om det blir fritt fram för en part att köra över sina motparter, då undermineras avtalet som affärsinstrument. Och det kommer att drabba fler branscher än taxi, snarast hela samhället.

Om Din Tur ges fritt fram att gå förbi beställningscentralerna mister dessa kontrollen av sina förare. Det skulle hindra taxiföretagens möjligheter att utföra andra resetjänster som privatresor och flygtaxi mm som är viktiga för företagens överlevnad. Detta har framförts till Din Turs politiker, utan annan reaktion än hot om astronomiska böter. Därför har det varit viktigt för Svenska Taxiförbundet att stötta taxiföretagen i Västernorrland mot detta avtalsbrott.

Något tydligare exempel på en avgörande uppgift för en branschorganisation har jag sällan upplevt. Det handlar om att respekteras som bransch och affärspart.

*(Bilaga 2, sid 2. ”Trafikföretagen” är enligt partsbeskrivningen de beställningscentraler som skrivit på avtalet, uppräknade ovan.)


Svenska Taxiförbundet, besöksadress: Karlavägen 83, 114 59 Stockholm, 08-566 21 660, info@taxiforbundet.se

Annons:
Annons:

Nu är det snart dags för Taxi i Syd

Nyheter

26 augusti 2025

Bertha startar hösten med nätverksträff

Nyheter

26 augusti 2025

Nytt nummer av Taxi idag/Allt om buss ute på fredag

Nyheter

26 augusti 2025

Vägrade lämna taxin och vägrade att betala

Nyheter

25 augusti 2025

Fler kvinnor väljer transportsektorn

Nyheter

25 augusti 2025

Förlorad upphandling kan leda till nedläggning för JS Trafik

Nyheter

25 augusti 2025

Annons:

Hyundai lanserar bränslecellsbuss med 96 mils räckvidd

Nyheter

25 augusti 2025

Ny lag används i jakten på svarttaxiförare

Nyheter

25 augusti 2025

Taxiförbundet möter TS om hur taxinäringen kan utvecklas

Nyheter

25 augusti 2025

Taxiförbundet förstärker laget med Frida Granath

Nyheter

25 augusti 2025

Bivab tilldelas stort i Värnamo-upphandling

Nyheter

25 augusti 2025

Taxiförbundet möter justitieministern om skärpta straff för svarttaxi

Nyheter

25 augusti 2025

Prispress på samhällsbetalt pressar Cabonlines intäkter

Nyheter

25 augusti 2025

Vecka 34 - heta nyheter

Nyheter

24 augusti 2025

Fem nya taxiföretag startade under sommaren

Nyheter

22 augusti 2025

Nobina köper finsk servicetrafikjätte

Nyheter

22 augusti 2025

Sigtuna får ett nytt taxibolag

Nyheter

20 augusti 2025

Taxibolag överklagar upphandling – KLT bryter mot reglerna

Nyheter

20 augusti 2025

Nobina expanderar i Norge – köper Oslobuss

Nyheter

18 augusti 2025

Nya taxibolag i Nyköping, Västerås och Uppsala

Nyheter

18 augusti 2025

Svarttaxi hotar den legala näringen i Gävle

Nyheter

18 augusti 2025

Här är finalisterna till Bussförar-SM

Nyheter

18 augusti 2025

Svarttaxiförare visste inte passagerarnas namn – åtalas

Nyheter

15 augusti 2025

Färdtjänsten i Stockholm har blivit tryggare

Nyheter

14 augusti 2025

Johan Dufva ska leda NRT

Nyheter

14 augusti 2025

Nytt taxiföretag i Karlstad

Nyheter

12 augusti 2025

Nytt taxiföretag i Linköping

Nyheter

12 augusti 2025

Kjell Peterson, Svenska Turistbussföretagen: ”Offentliga upphandlingar är planekonomi”

Nyheter

12 augusti 2025

Röda bussar gör Blekinge grönare

Nyheter

12 augusti 2025

Busspecialisten har haft en het sommar

Nyheter

12 augusti 2025

Bollnäs Taxi anmäler regionen till Konkurrensverket

Nyheter

12 augusti 2025

Natalee Ågren växlar upp till vd för Svenska Taxiförbundet

Nyheter

23 juni 2025

Trevlig sommar!

Nyheter

19 juni 2025

Förvaltningsrätten stoppar kritiserad upphandling

Nyheter

19 juni 2025

Håbo Buss växer vidare i Östergötland

Nyheter

19 juni 2025

Taxiförbundet: Region Kalmar diskriminerar de små taxiföretagen!

Nyheter

18 juni 2025

Sveriges Bussföretag: samhället måste finansiera stärkt skydd i kollektivtrafiken

Nyheter

18 juni 2025

Snyltade kund bussade hund på taxiföraren

Nyheter

17 juni 2025

Falu kommun kampanjar mot svarttaxi

Nyheter

17 juni 2025

Möt Svenska Taxiförbundet i Almedalen

Nyheter

17 juni 2025

Ny trend: fler kvinnor väljer transportsektorn

Nyheter

17 juni 2025

Volvo Cars nya bälte ska rädda miljontals liv

Nyheter

17 juni 2025

Sveriges Bussföretag presenterar brett program i Almedalen

Nyheter

16 juni 2025

KD Stockholm motionerar om skyddskameror i alla färdtjänstfordon

Nyheter

16 juni 2025

Stjäla taxi utanför polishuset – ingen bra idé

Nyheter

15 juni 2025

Vecka 24 - heta nyheter

Nyheter

15 juni 2025

Färdtjänstuppdraget till Taxi Ängelholm i Höganäs

Nyheter

13 juni 2025

Dalamoderaterna vill avbryta upphandling – lokala bolag exkluderade

Nyheter

13 juni 2025

Våldsam taxikund krossade bilrutan

Nyheter

13 juni 2025

Klöste taxiföraren – aggressiv kvinna åtalas

Nyheter

12 juni 2025

Annons: Annons: Annons: Annons: Annons: Annons: Annons: Annons: Annons: Annons: Annons:

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår