Regeringen startar en utredning om hur skyddet i kollektivtrafiken ska stärkas, vilket välkomnas av Sveriges Bussföretag. Organisationen betonar dock vikten av att hela kostnadsansvaret inte får lämpas över på företagen.
Resultatet av utredningsuppdraget utgörs av två delar där den ena innehåller förslag till en ny lag medan den andra är ett nationellt program för kollektivtrafikskydd.
Målsättningen med arbetet har varit att skapa förutsättningar att förbättra tryggheten i kollektivtrafiken genom att stärka det säkerhetsarbete som olika aktörer ska bedriva. Genom en bättre samordning ska åtgärder vidtas som är anpassade till den hotbild som råder vid ett enskilt tillfälle.
- Sveriges Bussföretag tycker att det är positivt med att åtgärder vidtas för att stärka skyddet för kollektivtrafikresenärerna. En trygg och säker kollektivtrafik är en grundförutsättning i ett väl fungerande samhälle som det svenska, säger Anna Grönlund, branschchef och vice vd för Sveriges Bussföretag.
Anna Grönlund påpekar dock att bussbranschen kännetecknas av små marginaler och vidkänns fortfarande av effekterna efter pandemin. Ska samhället stärka skyddet i kollektivtrafiken är det en insats som också samhället får ikläda sig finansieringsansvaret för. Det är inte rimligt att kostnaden för dessa åtgärder vältras över på företagen.
Källa: Sveriges Bussföretag.