Det har varit en händelserik sommar för Busspecialisten i Växjö. Den första juli starade ett stort avtal med skolskjutsar och serviceresor för Länstrafiken Kronoberg, efter en framgångsrik upphandling för två år sedan. Avtalet som löper över sex år omfattar 92 fordon i sju trafikområden.
Tidigare i sommar vann Busspecialisten hela uppdraget att utföra transport av biblioteksmedia till och från Växjö stadsbibliotek. Avtalet som startade den första juni löper över fyra år.
I augusti blev det också klart att Busspecialisten tilldelats hela uppdraget avseende transport av mat till för- och grundskolor i Växjö kommun. Trafikstart sker den första november 2025 och avtalet löper över fyra år.
-Vi är stolta över förtroendet från Växjö kommun. Avtalet kompletterar vår verksamhet på ett mycket positivt sätt och skapar en ännu bättre trygghet för våra medarbetare, säger Busspecialistens vd Anders Tegvall.
Källa: Busspecialisten.