Cabonline lanserar en ny nordisk varumärkesstrategi där 14 varumärken samlas under en gemensam identitet.
Det innebär att lokala varumärken som exempelvis TaxiKurir, Sverigetaxi, Norgestaxi och FixuTaxi hamnar under samma varumärke - Cabonline.
– Genom att samla de starkaste byggstenarna i vår varumärkesportfölj och ena oss över gränserna framträder vi nu med en gemensam kraft och tydlighet som ett Cabonline. Som marknadens ledande taxinätverk med stark lokal närvaro samlar vi nu hela vår styrka, säger bolagets marknadschef Jessica Almberger, som är ansvarig för varumärket.
Hon förtydligar:
–Att bygga ett starkt varumärke är mer än att ta fram en ny grafisk profil. Det är ett arbete vi måste förkroppsliga i hela organisationen varje dag. Vi driver nu en nordisk varumärkesresa steg för steg, tillsammans med vassa externa experter och tydliga prioriteringar, utan att vänta på det perfekta tillfället. Det är så verklig förändring skapas.
Den visuella förflyttningen är medveten och tydlig – från den traditionella taxins gula, svarta och gråa till ett modernt nordiskt formspråk i svart, vitt och blått.
Källa: Cabonline.