Annons:

Enbart eldrivna taxibilar i Oslo

Nyheter

Från den första november är endast eldrivna taxibilar välkomna i Oslo. Ett beslut som föregåtts av en infekterad debatt. Men, som nu är på plats. I Stockholm klankas det på Miljözon 3, vilket är en bagatell jämfört om hela Stockholm skulle bli en fossilfri bilzon.

I Sverige har antalet eldrivna bilar inom taxibranschen stadigt ökat och utgjorde per den 31 december 2023 cirka 11,5 procent av det totala antalet taxifordon. Men i jämförelse med elbilslandet nummer ett, Norge, ligger Sverige långt efter. Enligt den senaste statistiken, från i april i år, utgör eldrivna fordon 46 procent av det totala antalet taxibilar. En ökning från 28 procent året innan.

Det är ingen överdrift att påstå att taxiverksamheten i Norge genomgått betydande förändringar på fordonssidan de senaste åren. Andelen eldrivna fordon har vuxit markant, vilket också reflekterar den norska taxibranschens fokus på bättre bärkraft genom minskade driftskostnader. Strängare miljökrav har också bidragit till elbilslyftet.

Enligt statistiken är andelen eldrivna bilar nästa dubbelt så många som det näst mest använda drivmedlet, diesel, som 24 procent av fordonen drivs med. Laddhybrider kommer på tredje plats med 22 procent. Plugin-hybrider utgör sju procent och bensinbilar bara en procent.

Tesla har i den här omdaningen av norska taxibranschens fordon kopplat greppet. Under 2023 stod Tesla för 31 procent av nyregistreringarna, jämfört med 16 procent året innan. Det är Tesla Model Y och Model 3 som vunnit flest anhängare bland de norska taxiåkerierna.

Teslas lyft har inneburit att Mercedes-Benz, som tidigare var ett populärt märke bland taxiåkerierna i Norge, har fått se sin andel krympa. Det är ett bevis på att starka traditionella märken får ge vika för moderna, eldrivna fordon när taxiåkerierna prioriterar bilar som möter deras ekonomiska krav och samtidigt tar hänsyn till miljön.


Tesla Model Y och Model 3 som vunnit flest anhängare bland de norska taxiåkerierna. Foto: Tesla

Subventioner bakom lyftet

Överlag har antalet eldrivna bilar vuxit starkt i Norge de senaste åren. Den norska regeringens handelsföreträdare förklararde det med subventioner som till exempel momsbefrielse, billigare parkering och rätten att använda buss- och taxifiler på många vägar.

-Men nu är de flesta subventionerna borta, säger Øystein Trevland, ordförande i Norges Taxiförbund.

En subvention är dock kvar. Den som köper eldriven bil som kostar under 500 000 norska kronor behöver inte betala moms.

-Samtidigt har Norge även högre priser på bensin och diesel, ungefär tre kronor dyrare än i Sverige, säger Svante Axelsson, nationell samordnare för Fossilfritt Sverige.

I början av november blev det också krav på att alla taxibilar i Oslo ska vara eldrivna. Ett beslut som klubbades av Oslo kommun för fyra år sedan. För att göra detta möjligt har kommunen installerat 29 snabbladdare som är exklusiva för taxi.

-Oslo kommun bidrar också med upp till två miljoner norska kronor om taxicentralerna bygger egna laddstationer, säger Øystein Trevland.

Beslutet har dock väckt motstånd och taxiförare har försökt stämma Oslo kommun för att stoppa införandet. De har bland annat påpekat att det råder brist på snabbladdare och att det inte finns någon kontroll på att alla taxiförare verkligen följer beslutet.

I Sverige försvann miljöbonusen vid köp av eldrivna bilar i november 2022. Betydligt lägre fordonsskatt gäller dock fortfarande.


Øystein Trevland vd för Norges Taxiförbund. Foto: Norges Taxiförbund 

Sverige långt efter

Enligt vägtrafikregistrets registrering per den 31 december 2023 finns 20 842 taxifordon i Sverige. Av dessa utgör antalet eldrivna fordon 2 391, alltså cirka 11,5 procent av det totala antalet. Samtidigt var det en rejäl ökning jämfört med 2022 då antalet elfordon i taxibranschen var 1 341, en ökning med 78 procent!

Diesel är det dominerande drivmedlet bland svenska taxiåkerier, 9 562 fordon, vilket innebär en andel på 47 procent. Fordon som drivs på bensin är 4 982 till antalet. Andelen gasfordon är 2 073, laddhybrider 1 734, medan E85/Etanol är så gott som borta – bara tio fordon är registrerade för detta drivmedel.

Det fordonsmärke som är överlägset populärast bland de svenska taxiåkerierna är Toyota med en andel på 25,57 procent (5 120). På andra plats kommer Mercedes-Benz med 13,90 procent (2 897).

Ser man bara till eldrift så är det Skoda som toppar med 663 fordon av totalt 2 196 taxiregistrerade fordon (nästan 31 procent), följt av Mercedes-Benz med 639 av 2 897. I Sverige får Tesla nöja sig med tredjeplatsen på eldrift, 538 fordon. Toyota, som toppar totala antalet fordon, hamnar på ensiffrigt tal när det gäller eldrift, 58 fordon.


Bland taxiåkerier i Sverige är Skoda det mest populära märket bland eldrivna bilar. 

Källor: Norges Taxiförbund, Svenska Taxiförbundet, Dagens Arena, Allt om elbil.

Annons:
Annons:

I vimlet på Taxi Syd sågs…

Nyheter

07 november 2025

Tre nya taxibolag

Nyheter

07 november 2025

Taxi håller ställningarna – 98 procent tycker priset är skäligt

Nyheter

06 november 2025

Nytt taxibolag i Umeå

Nyheter

06 november 2025

Argsint kvinna drog sönder handtag i taxin

Nyheter

05 november 2025

Skulle betala taxiresa med tomt papper

Nyheter

04 november 2025

Annons:

VTI: ”Alla måste tänka större för att se nyttan med självkörande taxibilar”

Nyheter

04 november 2025

Slag och knuffar mot taxiförare efter pengabråk

Nyheter

03 november 2025

Taxiförare misshandlad efter bråk om betalning

Nyheter

03 november 2025

Vecka 44 - heta nyheter

Nyheter

02 november 2025

Eldrivna bilar når ”break even” vid 1 300 mil

Nyheter

02 november 2025

Regelkrångel stoppar transportsektorns utveckling

Nyheter

02 november 2025

Nytt taxibolag i Sigtuna

Nyheter

02 november 2025

Uppmärksamma taxiförare stoppar grova brott

Nyheter

31 oktober 2025

Nytt taxibolag i Hovmantorp

Nyheter

30 oktober 2025

Nytt företag i Uppsala

Nyheter

30 oktober 2025

Nytt taxiföretag i Håbo

Nyheter

30 oktober 2025

Östra Göinge taxi har återuppstått

Nyheter

30 oktober 2025

Krav på att bussar ska ha vinterdäck

Nyheter

28 oktober 2025

Efterlängtat EU-besked: bussförarkort utan restriktioner från 21 år

Nyheter

28 oktober 2025

Nytt nummer av Taxi idag/Allt om buss kommer på fredag

Nyheter

28 oktober 2025

Vecka 43 - heta nyheter

Nyheter

26 oktober 2025

Yxhotad taxiförare får 30 000 kronor i skadestånd

Nyheter

24 oktober 2025

Två nya taxiföretag

Nyheter

24 oktober 2025

Granbergs Buss växer i Norrbotten genom nytt förvärv

Nyheter

24 oktober 2025

Förlorad upphandling kan sänka värmländskt taxibolag

Nyheter

24 oktober 2025

Nytt taxibolag i Enköping

Nyheter

24 oktober 2025

AI-satsande TaxiCaller fick tredje Gasell-utmärkelsen

Nyheter

23 oktober 2025

Lennart Kalderén avgår som Taxiförbundets ordförande

Nyheter

21 oktober 2025

Cabonline tilldelas omfattande uppdrag i Västsverige

Nyheter

20 oktober 2025

Nytt taxibolag i Sala

Nyheter

20 oktober 2025

Expanderar efter lyckad pensionärssatsning

Nyheter

20 oktober 2025

Nytt taxibolag i Trosa

Nyheter

20 oktober 2025

Vägrade betala och slog taxiförare

Nyheter

20 oktober 2025

Vecka 42 - heta nyheter

Nyheter

19 oktober 2025

Sollefteå gymnasium är Årets transportskola

Nyheter

18 oktober 2025

Cabonline fortsätter skjuta på räntebetalningar

Nyheter

18 oktober 2025

Markus Jonsson tar över som vd för Busspecialisten

Nyheter

18 oktober 2025

Sveriges Bussföretag om Arlandautredningen: bussens betydelse underskattas

Nyheter

18 oktober 2025

Bättre resultat trots färre leveranser för Volvo Bussar

Nyheter

18 oktober 2025

Nytt taxibolag i Laholm

Nyheter

18 oktober 2025

Nytt taxiföretag i Umeå

Nyheter

18 oktober 2025

Självkörande taxibilar testas i London

Nyheter

16 oktober 2025

Nytt taxiföretag i Västerås

Nyheter

16 oktober 2025

Taxi och kollektivtrafik lyfter HVO100-användandet

Nyheter

15 oktober 2025

Åtta företag får köra för Kalmar länstrafik

Nyheter

15 oktober 2025

Regeringskansliet anlitade svarttaxi – åtalas

Nyheter

15 oktober 2025

Nytt taxibolag i Luleå

Nyheter

15 oktober 2025

Statsministern fick höra om Åkerberg Trafiks utmaningar

Nyheter

15 oktober 2025

Gunnar, 72, nära bli ihjälslagen av taxikund

Nyheter

13 oktober 2025

Annons: Annons: Annons: Annons: Annons: Annons: Annons: Annons: Annons: Annons: Annons: Annons:

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår