För snart tre år sedan tecknade Taxi Ulricehamn och Ulricehamns kommun ett avtal om färdtjänst, riksfärdtjänst och arbetsresor som gällde från första december 2023 till första december 2027.
Nu väljer Ulricehamns kommun att säga upp avtalet från den första december i år och i stället teckna ett samverkansavtal med Borås stad. I avtalet med Taxi Ulricehamn fanns möjlighet till uppsägning efter två år, med en uppsägningstid på tre månader. Något som kommunen nu utnyttjar.
För Taxi Ulricehamn är detta ett hårt slag eftersom ungefär halva omsättningen av cirka 60 miljoner kronor försvinner och ungefär hälften av bolagets 33 förare står utan jobb.
- Jag är besviken på Ulricehamns kommun, säger Haider Al-Juboori, en av delägarna i taxibolaget.
Detta innebär också att den övriga taxiservicen reduceras när det förmodligen inte blir möjligt att erbjuda körningar kvällar helger och nätter.
Förändringen bygger på ett politiskt beslut, grundat på en utredning som gjorts om möjligheten att samverka kring upphandling av färdtjänst.
- Det har visat sig svårt för Ulricehamn att upphandla den här tjänsten. Borås stad har mer muskler i sammanhanget och har därför bättre förutsättningar, säger Sara Bjerenius, plan- och exploateringschef i Ulricehamns kommun.
Enligt det nya samarbetsavtalet kommer tekniska förvaltningen i Borås att sköta upphandling, samordning och genomförande av resorna som kommer att utföras av Telepass och Caboline.
Källa: Ulricehamns Tidning.