Regeringen har föreslagit att priset på månadskort i kollektivtrafiken halveras från den första juli fram till årets slut. Detta i spåren av krisen i Mellanöstern som drivit upp priserna på drivmedel och som på sikt kan orsaka drivmedelskris.
Stödet omfattar 6,5 miljarder kronor och ska gå till regionerna för en sänkning av priset på månadskort. Satsningar på kollektivtrafiken välkomnas av Sveriges Bussföretag, samtidigt som andra reformförslag från regeringens sida hade föredragits.
– Det är välkommet att regeringen erkänner kollektivtrafikens betydelse genom en riktad satsning. Det är ett positivt första steg, som givetvis måste följas upp med långsiktiga åtgärder. Enstaka punktinsatser i valtider bygger inte systemet robust för framtiden. I stället väcker det frågor om ryckighet i besluten, hur olika biljettlösningar ska hanteras och vem som ska stå för eventuellt ökade trafikkostnader. Vi hade hellre sett satsningar som en halverad förmånsbeskattning på kollektivtrafikbiljetterna - ett förslag som regeringen redan förberett, men inte gått vidare med, säger Anna Grönlund, branschchef Sveriges Bussföretag. ?
Regionerna behöver nu stötta regeringens satsning menar Sveriges Bussföretag.
Källa: Sveriges Bussföretag.