I veckan hade “Rådslaget” samlat stora delar av branschen till en diskussion om hur en ny lag om kollektivtrafik skulle kunna utvecklas. Idag ligger inriktningen på regionala huvudmän och politiskt antagna trafikförsörjningsprogram i varje region. En tänkbar ny inriktning är att bredda nuvarande lagstiftning, göra lagen mer målstyrd och flexibel med en större inriktning på mobilitet. Samtidigt talar man om behovet av nationella mål eller till och med nationell plan för kollektivtrafik. Diskussionerna på konferensen var dock spretiga.
Det tar tid att ta fram en reviderad lag om kollektivtrafik. Det finns ännu inga politiska direktiv. Men försöksprojekten blommar på många olika håll. Här måste vi från taxibranschen vara vakna. Sedan länge har taxi utfört olika typer av anropsstyrd kollektivtrafik på länstrafikbolagens uppdrag. Men nu accelererar marknaden. I många av försöksprojekten figurerar mindre bussar, andra taxifordon, i ytterligare andra ska skolskjutstransporter öppnas för privatresande och i några fall arrangerar regionala trafikhuvudmän “samåkningsprojekt” där skattepengar delas ut till privatförare med hjälp av samåkningsappar. För de sistnämnda finns en hel del juridiska frågetecken.
Behovstrappa behövs
I Tyskland pågår samarbeten för att utveckla konceptet ’kollektivtrafiktaxi’ för framtida mobilitetsplanering. Målet är att göra transporttjänsterna mer efterfrågeorienterade, effektiva och miljövänliga. En mycket bra idé.
Från förbundet ser vi en “behovstrappa” när olika försök eller permanenta lösningar med anropsstyrd kollektivtrafik lanseras. Steg 1 handlar om att trafiken måste stämma överens med de lagliga ramarna vad gäller fordonsslag och tillstånd. I steg 2 är det avgörande att länstrafikbolagen upphandlar trafiken och inte fokuserar på egen regidrift. Slutligen, i steg 3, är det vår utgångspunkt att taxiföretag måste ges möjlighet att delta i dessa upphandlingar.
Taxinäringen mest flexibel
Men den första “spaningen” från taxibranschens sida är att vi uppmärksammar trafikprojekten och tar vara på möjligheterna när fler och fler inom persontransportbranschen talar om att det långt ifrån alltid är effektivt att köra normalstora bussar med ett fåtal passagerare. Taxinäringen, som den mest flexibla kollektivtrafiken, måste ha ögon och öron öppna.

