Malika Haidari kom till Sverige som tonåring, arbetade som florist och driver nu ett snabbväxande bolag i bussbranschen. Nu tilldelas hon utmärkelsen Årets pionjär av Stiftelsen Internationella Företagarföreningen i Sverige.
Truxcos affärsidé är att köpa begagnade bussar, renovera dem och sedan sälja vidare.
-Vi är inte det första eller enda bolaget som gör det här. Men entreprenörskap handlar om att brinna för det man gör och sedan göra det bättre än konkurrenterna, säger Malika Haidari.
Bolaget har också breddat sig på produktsidan och säljer numera även nya bussar vid sidan av de begagnade. Steget togs i september i år när Truxco förvärvade Karlssongruppen i Vetlanda som är återförsäljare av bussar från italienska Iveco.
-Det är ett 100 år gammalt, välskött, bolag så vi är jätteglada. För tillfället har vi alla delar i koncernen som vi vill ha för att kunna kalla oss helhetsleverantör, säger Malika Haidari.
Källa: Dagens industri.